Psychowsparcie, psychoforum, psychosfera, uczucie i emocje - przyjemne i nieprzyjemne, psychopomoc, psychobaza

Forum psychologiczne.


#1 2010-04-02 20:43:41

administrator

Administrator

Zarejestrowany: 2010-02-03
Posty: 83
Punktów :   

Emocje wtórne

EMOCJE WTÓRNE : W tym układzie, bez względu na to jaki argument podajemy, emocje wtórne to emocje które są wypracowane, ukształtowane na bazie dyspozycji, które człowiek posiada do przeżywania. Emocje wtórne to emocje, które często są wynikiem pewnych doświadczeń człowieka. Emocje wtórne to wynik pewnego zderzenia dyspozycji, którą posiadam w swojej naturze osobowej z doświadczeniami, które zdobywam przez całe życie. Doświadczenie zawsze jest tym wyznacznikiem spełniania się emocji. Z doświadczeniem związana jest kultura, w której my się wychowujemy. Doświadczenie to jest jednostkowy system elementów, które poprzez spotkanie się z dyspozycją jako pewnym sposobem reagowania powodują, że pewne kategorie włączają się i wyzwalają w nas jakąś odpowiedź. Istotnym elementem, może nawet bardziej kluczowym niż jednostkowe doświadczenie jest kultura. Kultura to system wartościowania, układ norm wyznaczający pewne trendy myślowe. Kultura pokazuje co jest znaczące bardziej a co mniej, jakie wartości są istotne a jakie nieistotne. W rezultacie moje doświadczenie jest przesycone innymi schematami w wyniku bycia w danych trendach myślenia, trendach kulturowych. Gdy pojawia się naruszenie danej wartości, danego obiektu o pewnej kategorii kulturowo b. znaczącej wyzwalany jest stan emocjonalny, pewna reakcja emocjonalna, odpowiedź czyli tzw. emocja wtórna np : uczucia religijne - człowiek generalnie może reagować na świat w ogóle pewnym lękiem egzystencjalnym, świat jest zagrożeniem, jest nieznany , nie umie wytłumaczyć tego zjawiska jakim jest świat => ta samoświadomość powoduje, że uruchamia się lęk egzystencjalny => ten lęk może być skanalizowany w różne układy znaczeń. Dana religia może powodować, że lęk jest kanalizowany w pewne układy znaczeń takie, które zwalniają z lęku i jednocześnie dają szansę wyzwolenia zupełnie innych stanów uczuciowych. Katolik w świątyni Buddy ma możliwość doznać uczuć religijnych ale to nie będą takie uczucia religijne jak u człowieka, który jest wyznawcą buddyzmu. Dany system znaczeń powoduje wyzwalanie się we mnie pewnych stanów emocjonalnych dlatego gdyż on wyzwalał we mnie pewne układy nagradzania - karania, przyjemności - przykrości. Emocje wtórne buduje się na bazie emocji pierwotnych przez drażnienie stanów emocjonalnych (jak widzę, że koleżanka wychodzi za mąż to płaczę - to jest pewien klimat, który jest klimatem wartości : małżeństwo, piękno bycia w kościele - to jest ten stan uczuć wtórnych. Należy mieć świadomość tego, że te pojęcia dają się tylko teoretycznie rozróżnić. Pierwotność – uniwersalność a w wyniku powiązania uniwersalności z doświadczeniem i z kulturą powstaje wtórność ale w tej wtórności ciągle przewija się ta uniwersalność (jak ja doznaję uczucia uniesienia w wyniku medytacji tam też występuje pewien stan naturalny, który wyzwalany jest przez uniwersalność biologiczną). Kłopotliwe jest rozróżnienie: to na pewno emocja pierwotna a to wtórna pierwotności może świadczyć automatyzm, na wtórność składa się doświadczenie, pewien styl wychowania, coś w czym ja jestem, coś co dzięki interakcjom społecznym może być dla mnie znaczące. To interakcje społeczne nadają znaczenie zdarzeniom. Zatem rozróżnienie na e. pierwotne i e. wtórne w tym kontekście ma swoje uzasadnienie.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.grupa-niepokonanych.pun.pl www.amforum.pun.pl www.thewest-info.pun.pl www.ppkw.pun.pl www.promotyle.pun.pl