Psychowsparcie, psychoforum, psychosfera, uczucie i emocje - przyjemne i nieprzyjemne, psychopomoc, psychobaza

Forum psychologiczne.

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Komputery

#1 2010-02-21 23:04:04

nadzia

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-02-21
Posty: 12
Punktów :   

alkohol uzależnia

Praktycznie każde uzależnienie posiada grupę jednakowych objawów: nerwowość, wyrzuty sumienia czy niemożność zapanowania nad nałogiem. O uzależnieniu możemy mówić, gdy nawyk zacznie być przymusem, a nie zażycie codziennej dawki alkoholu powoduje objawy somatyczne.

Jednak najważniejszym objawem alkoholizmu jest tak zwany zespół abstynencyjny. Trwa on nawet dwa tygodnie, a wśród jego objawów pojawiają się między innymi tiki nerwowe, dolegliwości fizyczne jak np. drżenie mięśni, nudności, przyśpieszona akcja serca. W zespole abstynencyjnym występują również objawy psychiczne: depresja, lęki. Nie to jednak powinno wzbudzić nasze podejrzenia. Z alkoholizmem najlepiej walczyć w momencie, gdy jeszcze się całkiem nie rozwinął. Jeśli osoba pijąca duże ilości alkoholu zdecydowanie zbyt często mówi, że odstawienie to dla niej nie problem, a mimo wszystko nie rezygnuje z zaglądania do kieliszka – warto działać. Zaprzeczanie własnemu uzależnieniu to również jeden z objawów nałogu, który występuje w początkowej fazie.

Zdaniem uzależnionych, alkohol wycisza ich negatywne emocje, pozwala się rozluźnić i zapomnieć o codziennych problemach. Dlatego w nałóg ten popada wiele osób, które narażone są na ciągły i silny stres, cierpią na depresję lub w ich życiu wydarzyło się coś przykrego. Jednak to tylko pozorna błogość, bowiem działanie alkoholu znika kolejnego dnia i żeby zapomnieć, znów trzeba się napić. Błędne koło.

Zazwyczaj chorzy są oporni w leczeniu. Nawet jeśli już pogodzą się z faktem, że żyją w nałogu, to nie chcą wychodzić z dołka. Często sądzą, że albo nie ma już dla nich ratunku, lub że tak naprawdę alkohol im nie szkodzi. Chory sam sobie nie pomoże, a długoletni alkoholizm powoduje zaburzenia pracy organów, choroby psychiczne a nawet przedwczesną śmierć. Ponadto w trakcie trwania nałogu alkoholik bardzo często psuje swoje relacje z otoczeniem. Doprowadza między innymi do rozwodów, kłótni. Pod wpływem alkoholu może także stać się bezpłodny.

Jak leczyć alkoholizm? Łatwo nie jest i trzeba pamiętać, że nawet po wyjściu z nałogu, choroba może łatwo powrócić, szczególnie jeśli osoba przekonana o wyzdrowieniu znów zacznie sięgać po alkohol. Tym samym z alkoholizmu nie da się wyleczyć, można go tylko skutecznie zaleczyć, a brak powrotów zależy tylko od silnej woli zarówno byłego alkoholika, jak i jego otoczenia. Z danych wynika, że około 70 proc. pacjentów po terapii wraca do nałogu. Z badań wynika, że jedną z bardziej skutecznych metod zapobiegania nawrotom jest aktywny udział w ruchu Anonimowych Alkoholików, pogłębianie wiedzy na temat alkoholizmu, udzielanie się na forach i spotkaniach. Istotne grupy wsparcia mogą w znaczy sposób pomóc utrzymać stan trzeźwości.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.ts.pun.pl www.krejzilaba.pun.pl www.forumsko.pun.pl www.rpsuw.pun.pl www.hob.pun.pl